Спестяване на енергия за деца

Всеки от нас иска къщата му да бъде уютна, удобна, уникална, така че винаги, където някой е далеч от дома от членове на семейството, той знаеше, че го чака у дома, винаги слуша и разбира, помага в трудни времена. Именно за това в семействата традициите трябва да живеят, че децата трябва да осиновяват и прехвърлят в бъдещите си семейства. За традициите на пестеливостта, за появата на уменията Спестяване на енергия при децаЩе говорим. Психолозите твърдят как детето впоследствие ще реагира на себе си, другите и живота като цяло - напълно и напълно зависи от родителите. Животът може да му се струва безкраен празник или завладяващо пътешествие или може да се разглежда като скучен, неблагодарен и упорит труд, когато посещава училището. Детето възприема света през очите на възрастните - родителите му.

Зелена Луджайка в къщата

Има външни фактори, които влияят на семейните традиции. Съвременният стандарт на живот и прогрес диктува техните собствени правила и вече няма специално нещо, че тригодишното бебе -четири години бебе лесно се справя с мъдростта на компютъра, с включването и прекъсването на осветлението в стаите. С включването на телевизия и гледане на детски програми. Той също се отваря и затваря крановете с вода, знае къде е горещата вода, къде е студена. Той внимателно докосва радиаторите за отопление и знае, че той (отопление) работи, когато е студено навън и не работи, когато на улицата е топло.

Спестяване на енергия от 5 до 10

След 5 - 7 години той вече се интересува от въпроси: откъде идва газът и как отива в апартамента?; Защо е необходимо да зареждате колата с гориво и откъде идва?; Защо електричеството се изключва (по време на разглеждането на детски програми) и вода (когато детето се измие в банята) и кой зависи?; Защо трябва да излизате извън града и да дишате чист въздух и да не играете в двора с приятелите си? Всички тези проблеми, по един или друг начин, са свързани с енергийното опазване, екологията, са уместни в наше време и възбуждат възрастни. Може ли да се интересува Спестяване на енергия на малки деца 5 - 10 години? Могат ли съзнателно да допринесат за неговото решение?

Ще отговорим веднага - те могат, ако членовете на семейството за възрастни се интересуват от това. В областта на енергийното опазване и екология има редица програми за обучение на деца в различни страни по света за предучилищни и училищни образователни институции. Вярно е, че трябва да кажа, че не се изисква такива програми за обучение и обучението се провежда доброволно. Но в деня, в който съответните държавни регулаторни документи и въпросите за икономията на енергия, енергийното опазване на децата ще бъдат приети като правила за поведение, историята на родната земя, географията и т.н. ще бъде приета. Така че детето бързо овладява тези понятия в детската градина, в началните училища, то трябва да му помогне да направи това в семейството. След 5 години детето започва да познава света по игрив начин. Той наистина харесва игрите и особено ако любимите му хора играят с него: татко, майка, брат, сестра, баба и дядо.

Самият аз станах свидетел на добър педагогически подход към икономическото потребление на вода в младо семейство. Мама научи 4-годишния си син да си мие зъбите сутрин и вечер. Когато въпросът в Семейния съвет беше за спестяване на вода, за да намали плащането за консумацията му, майка ми организира игра със сина си, която ще спести вода повече, докато мие зъбите си. Тя показа на сина си воден метър и той се убеди, че броячът на плота се върти, когато кранът е отворен. Тя обясни колко икономически да консумирате вода по време на миене на зъби (надявам се да знаете как) и предложи награда за това кой ще спести повече. Синът харесваше играта толкова много, че след пристигането на 3-годишния си братовчед (случайно чухме разговора им), докато те бяха заедно в банята и си миеха зъбите, по-редута, по-възрастният научил по-младия да отвори четката Ticky и да вдига вода, за да изплаши устата в халбата. Разговорът на децата завърши с фраза, - утре с мама ще видим брояча на водата и ще получим наградата!

Друг пример. Татко предложи игра на своя петгодишен син -добри дела. Списъкът с добри дела, които синът можеше да направи, беше включен много: Помогнете на мама, премахнете играчките за себе си и за по -малката сестра, носете и дайте на татко инструмент, когато изпълнява последния от всеки ремонт и т.н. В края на всеки ден всички добри дела, направени от неговия син, бяха записани в Семейния съвет и пунктовете бяха прикрепени. Татко предложи на сина си в списъка с добри дела да включва икономии на електроенергия, показа платформа на електрически брояч с числа и обясни какво трябва да се направи, така че стойността да е по -малка. На тази възраст децата знаят номера и могат да различават по -голям брой от по -малките. Предложена беше специална награда за изпълнението на това добро дело. Седмица по-късно 5-годишното бебе ясно научи, ако няма никой в детската стая, светлината трябва да бъде изключена, ако напуснете банята, трябва да изключите светлината, ако никой не гледа телевизора, той трябва да бъде изключен. Той сам го направи или приличаше на възрастни. Стигна се дотам, че понякога родителите, за да ущърбват себе си, отказват да гледат телевизионни програми, разбирайки значението на уменията, придобити от тяхното дете.

Прости правила за спестяване на ресурси

Примерите показват, че семейните проблеми за намаляване на плащането на сметки за комунални услуги за консумираната енергия могат да бъдат решени с помощта на деца, докато детето развива уменията за правилни, зачитане на енергийните ресурси, за които семейството плаща пари. Това е Запазване на енергията в детството. И все пак е много важно тези понятия и умения да се превърнат в правилата на поведението, за да спасят електричеството в ежедневието, децата им знаят от най -близките хора, харчат и общуват с тях за повече време. В заключение, приемете някои съвети, които можете да използвате, за да спестите енергия с деца.

Прости правила на добър собственик (добри дела).

  • Затворете чешмата, докато миете зъбите си или използвайте чаша за изплакване на устата.
  • Измийте чиниите не под текущия поток вода, а в мивката, затваряйки дупката с корк.
  • Основното нещо - не забравяйте да изключите водата!

Прилагането на тези прости правила ще ви позволи да спестите цяло езеро с диаметър 200 метра и дълбочина 2 метра за година. В допълнение, спестявате химикали, които се използват за пречистване на водата, и енергия, която се използва за загряването и изпомпването.

Какво може да се направи, така че лампата да не е напразна?

Средната консумация на електроенергия за осветление на апартамента е приблизително 1 kW. H на ден (когато използвате лампи с нажежаема жичка). Но този разход може да бъде намален, ако замените лампи с нажежаема жичка, флуоресцентни. 60 вата лампа с нажежаема жичка съответства на 18 W луминесцентна лампа на същото ниво на светлина. Животът на флуоресцентните лампи е 6 - 8 по -висок от този на нажежаемите лампи. Избършете периодично крушките: Завързаната крушка с кладенец свети с 10 - 15% по -ярка, прашна.

Как да помогна на хладилника?

Оптималното място за хладилника в кухнята е хладното място. При външна температура от 20 градуса хладилникът консумира 6% по -малко енергия. Не поставяйте хладилника близо до батерията или други устройства за отопление. Голямото „кожено палто“ във фризера е изключително отрицателно при работата на хладилника. Следователно, не бъдете мързеливи да го размразявате още веднъж. От това той ще бъде по -икономичен.

Как да използваме електрическа печка икономически?

В една кухненска посуда можете да спестите стотици киловатни енергийни часове. Достатъчно е само тиганът леко да припокрива горелката на електрическата печка и да се приляга плътно към него. Замъци с изпъкнало или вдлъбнато дъно, както и саксии с мръсно дъно и слой скрап, губете 50% от електричеството и в същото време приблизително по едно и също време. Изчислете колко пъти на ден варете водата с електрически чайник? Колко от отопляваната вода използвате? Със сигурност чаша от 2 - 3, а останалата част от водата се охлажда в чайник. Но какво ще стане, ако вземете тази вода и излеете в термос? Тогава не е нужно да прекарвате време в кипене всеки път, когато искате да пиете чай, и ще спестите енергия.

Как се гали прането?

Можете да спестите електричество дори при гладене. За да направите това, трябва да запомните, че твърде сухото и твърде влажно бельо трябва да се глади по -дълго и следователно повече консумация на енергия. И още една „дреболия“: желязото може да бъде изключено няколко минути преди края на работата; По това време има достатъчно остатъчна топлина. Сега - Студеният сезон. Обикаляме топъл апартамент. Но се случва през зимата да се оплакваме от студа в нашите апартаменти и да обвиняваме организацията, която ни осигурява топлинна енергия. Направихме ли всичко сами, за да запазим ценна топлина в домовете си?

Как можем да поддържаме топлина в домовете си?

  • През есента запечатайте всички прозорци, балкони и врати в къщата.
  • Не забравяйте да затворите вратите на входа.
  • Не държайте постоянно отворени прозорците.
  • Затворете завесите за през нощта, за да поддържате допълнително топлина.
  • Поставете мебелите правилно в апартамента: Оставете настрана дивана и масата от батерията, така че топлина свободно преминава в апартамента ви.

Поради тези прости събития ще можете да намалите разходите за отопление на апартамент с около 5-10%. Можете да сте сигурни, че Спестяване на енергия за деца - Това е инвестицията на родителите в бъдещето на тяхното поколение.